Dark Souls 2

Karanlık Ruhlar

Souls (Ruhlar) serisinin 3. oyunu olarak karşımıza Dark Souls 2 çıkıyor. Karanlık ruhların diyarına tekrar girmekten kendimizi alıkoyamıyoruz.  Her türlü zorluk ve tuzaklarla dolu bu evrende bir başımıza var olmaya çalışıyoruz. Amaç yaşamaktan çok ölmek oluyor. Hiç değilse çok fazla ölmemeye çalışma çabası içine giriyoruz. Ölümsüz olmamız bize ekstra güç sağlamıyor. Sadece yeniden oyuna başlamamıza olanak veriyor. Hem de her defasında sağlığımız biraz daha azalarak başlıyoruz. Üzerimizde bir lanet var. Ne yaparsak yapalım, ölümsüzlük laneti bizim ruhumuzu ele geçirmeye kararlı gözüküyor.

Dark Souls 2 ile Ölüyorum (Video Seri)

Serinin önceki oyunlarını olduğu gibi Dark Souls 2‘yi de From Software yapıyor. Eski oyunlarda kullandıkları formülleri neredeyse tamamen bu oyuna da uyguluyorlar.  Birazdan ayrıntıları ile değineceğimiz özelliklerde, açıkçası öncesine nazaran gözle görülür pek fark göremiyoruz. Gerçi “İyi ve çalışan bir formülü değiştirmek gerekir miydi?” veya “Ne kadar gerekirdi?” gibi sorulara bir çok kişinin vereceği cevap aşağı yukarı aynı olacaktır. Bize göre de doğru yoldan ayrılmaları beklenemezdi. Fakat bu yolu küçük rötuşlarla daha da güzelleştirebilirlerdi.

RPG’nin Anlamı

Dark Souls 2‘nin başında neredeyse her RPG oyununda olduğu gibi karakterimizi sıfırdan yaratıyoruz. Sınıfını seçiyor, kız mı yoksa erkek mi olacağına karar veriyor ve özellikle vücut ölçülerini, tipini belirliyoruz. Bu konuda bizlere çok fazla seçenek verilmiş. Biraz uğraşarak aşağı yukarı kafamızdaki karakteri yaratabiliyoruz. Her sınıfın kendine özel bir takım güçlü ve zayıf yanları oluyor. Bu sebeple oynayış biçiminize göre bir karakter seçmeniz gerekiyor. Çünkü Dark Souls 2 sizi zorlayacak ve bu zorluğu ancak kendi savaş stilinizle aşmanız söz konusu olabiliyor. Fakat seçtiğimiz sınıfı daha sonra istediğimiz biçimde geliştirmek bizlere bırakılmış. Tavsiyemiz, çok fazla ruh (soul) harcamak istemiyorsanız karakterin özüne sağdık kalarak geliştirme yapmanız olacak. Çünkü ruhlar kolay kazanılmıyor ve siz seviyenizi arttırdıkça level atlamak için daha fazla ruh gerekiyor. Ayrıca bildiğiniz gibi alacağımız eşyalar (item) ve kıyafetler gibi her şey ruh ile satın alınıyor. Bu sebepten oyunda strateji çok önemli diyebiliriz. Tamda istediğimiz gibi düşünülmüş.

Oyunda RPG öğelerine olabildiğince önem verilmiş. Karakterimizin 9 farklı özelliği bulunuyor. Her seçtiğimiz sınıfa göre de bu özellikler birbirinden farklı seviyelerde başlangıç olarak bizlere veriliyor. Daha sonrasında da bahsettiğimiz gibi ruh harcayarak geliştirme yapıyoruz. Tabi bu geliştirmeyi istediğimiz zaman değil, sadece bir yerde yapabiliyoruz. Bu 9 özelliğin etkilediği 24 farklı nitelik bulunuyor. Her özelliğimizi bir puan arttırdığımızda seviyemizde toplamda bir level artıyor. Her özelliğin etkilediği belli karakter nitelikleri oluyor. Mesela bazı özellikler sağlığımızı (HP) ve/veya hareket kabiliyetimizi (stamina) arttırırken, bazıları taşıyabileceğimiz eşya ağırlığını ve/veya defans, saldırı gibi niteliklerimizi etkileyebiliyor. Bütün bunlara bizler karar veriyoruz. Bu kadar fazla seçeneğin oynayışımızı etkiliyor olması gerçekten oyunu daha da oynanabilir kılıyor.

Sağ ve sol elimizde birer tane veya ikisinde birden bir tane savaş, savunma eşyası tutabiliyoruz. Bütün bunları karakterimizin sınıfına göre yapabiliyoruz. Örneğin bir şövalye ağır kılıçları dahi kolaylıkla kullanabilip, büyü yapamazken (tabi kasıp geliştirmediysek); bir büyücü büyü değneğinin yanında en fazla küçük bir bıçak kullanıp kılıç kullanamıyor. Her şey mükemmele yakın bir denge ile bizlere sunulmuş. Dark Souls 2‘de diğerlerine göre kolay bir sınıf bulunmuyor. Sadece sizin kullanış kabiliyetinize göre kolaylık söz konusu oluyor. Bu eşitliğin sağlanmış olması herhangi bir sınıfı isteğimize göre seçmemize olanak veriyor. Bütün bu söylediklerimize “Deprived” sınıfını lütfen sokmayın. Çünkü o sınıf tamamen oyunu zorlaştırmak isteyenler için yapılmış hiç bir özelliği olmayan bir sınıf oluyor. Ekstra zorluk isteyenler de unutulmamış.

Başa Git